معرفی حسین توفیق الحکیم

اثری از‫:‬ ,

حسین توفیق الحکیم  شاعر و نمایشنامه نویس بزرگ عرب درسال ۱۸۹۸ میلادی در شهر اسکندریه متولدشد . او که از خانواده ای ادیب و سرشناس در مصر بود ، از پدری قاضی و فاضل پای به جهان گذاشت . خود الحکیم همواره تاثیر پدر را بر خود بی نظیر میدانست تا حدی که سوق دادنش به سمت مطالعه ی  فلسفه هنر و تاریخ هنر با تشویق پدر بوده است . الحکیم دانش آموخته ی رشته حقوق درسال ۱۹۲۵ بود. او را به حق پدر نمایشنامه نویس عرب می دانند و شاعری که شعرهایش پارامترهای قوی وطنی و حماسی داشت و همواره ازاین پارامترها در جهت پیشبرد هر چه بیشتر زبان بهره می جسته است . ” زکی مبارک ” منتقد سرشناس عرب او را شاعر بالفطره می داند که توانسته راه بزرگی را در رهایی از قواعد زبان در جهان ادبیات عرب بگشاید . آثار الحکیم به زبانهای مختلف جهان ترجمه شده است که همین امر درشناساندن این نویسنده در جهان تاثیر بسزایی داشته است ، منتقد معروف فرانسوی فردبیرلوبلتیه او را روح بزرگ حماسه های وطنی می داند .
ازآثار او می توان به : اصحاب کهف ، بازگشت روح ، شهرزاد ، اهالی هنر، قصر جادو ، پرنده ای از شرق ، زیر آقتاب تفکر ، زمانه شیطان ، زنی که شیطان بر او غلبه کرد و….اشاره کرد.

یک یادداشت در مورد این نوشتهنظر شما چیست؟
  1. سلام. سایت را همینقدر اندک که دیده ام، بسیار پسندیده ام. دست مریزاد.
    اما دربارۀ توفیق الحکیم، به گمانم اشتباهی شده است. آثار او عبارت اند از رمان، نمایشنامه، زندگینامۀ خودنوشت و برخی بررسی های ادبی. بسیار بعید می دانم که اصلاً شعری در کارنامه اش داشته باشد. اما چون عادت ندارم در هیچ موردی با قاطعیت صد در صد اظهار نظر کنم، با شگفتی بسیار احتمال می دهم که از بدِ روزگار شعری از او یا اشاره ای به شعر او در آثار دیگران ندیده باشم. لطفاً با اعلام منابع راهنمایی بفرمایید.
    ناگفته نماند که زکی مبارک، در ستایش کتاب «عصفور من الشرق» توفیق (ستایشی که خالی از نقد و طعن نبود) گفت او «ادیب» بالفطره است که البته درست است.
    شاد باشید.

یادداشت خود را بفرست

لطفن اسم خود را وارد کنید

ورود اسمتان ضروری است.

لطفن یک ایمیل واقعی وارد کنید

یک آدرس ایمیل ضروری است

پیام خود را وارد کنید

Persian Anthology of World Poetry © 2017 تمام حقوق محفوظ است.

تمام حقوق برای خانه‌ی شاعران جهان و مترجمان سایت محفوظ است.