قالب وردپرس درنا توس
خانه / شعرها / مرگ | میگل هرناندز

مرگ | میگل هرناندز


مرگ، پوشیده در شاخ‌های مرگ
با حفره‌های مرگ،
رد خشم‌اش بر چمنزار، رخشان از خون ورزاباز،
در پوست گاو نری، می‌چرد.

از عشق می‌سوزد، یک آتشفشان، ماق می‌کشد
و نفس می‌زند، و ضربه مرگبارش را در آتش خشم خویش
بر چوپانان خاموش فرود می‌آورد.
به تنی که هنوز به گور خو نکرده
به هرآنچه که می‌تپد و نفس می‌کشد
در جنون عشق حمله می‌برد.

آه، من غمگنانه علف قلبم را
به تو تقدیم می‌کنم
اگر که شیره تلخ‌اش
در حرص و آز و عشق‌ات
بر تو گوارا باشد.

این همان زجر، همان عشقی‌ست که از آن رنج می‌برم،
همچون تو، با همه، و قلب من به کمال است
و خود را در جامه سپید مرگ، تفویض می‌کند.

میگل هرناندز در سال ۱۹۱۰ در استان آلیکانته در اسپانیا در یک خانواده فقیر روستایی متولد شد. در سن ۱۴ سالگی درس را با هدف کمک به خانواده ترک گفت و همچون پدرش گاه کارگری و گاه چوپانی می کرد. هنگامی که میگل در سال ۱۹۳۴ در گمنامی کامل به مادرید آمد و اولین اشعار خود را منتشر کرد، دو شاعر بزرگ دوران، آنتونیو ماچادو و خوآن رامون خیمه نز از او استقبال کردند. بعدها اما دوستی بسیار نزدیک و عمیقی او را با نرودا، وینسنته اله ایخاندره ، لورکا و سرنودا پیوند داد. در جنگهای داخلی اسپانیا همچون یک فرمانده و مبارز جسور در کنار جمهوری خواهان جنگید و کتاب شعرش Viento del Pueblo او را به یک شاعر مشهور جنگهای آزادیبخش تبدیل کرد. پس از پیروزی فرانکو به پرتغال گریخت. اما پلیس سالازار او را در سال ۱۹۳۹ به همراه مبارزان دیگر به فرانکو تحویل داد. بر اثر اعتراضات جهانی موقتا آزاد شد. آما دوباره در زادگاهش Orihuela دستگیر و در دادگاههای فاشیستی به عنوان « یک مجرم خطرناک برای زندگانی همه اسپانیایی های خوب» به مرگ محکوم شد. فرانکو حکم او را به حبس ابد تقلیل داد تا هرناندز به شاعر شهید و لورکای دیگر تیدیل نشود. اما هرناندز در زندان آلیکانته بر اثر بیماری سل، پس از رنج و عذاب بسیار در سال ۱۹۴۲ در سن ۳۲ سالگی جاودانه شد.
هر چند خبر توفانی مرگ او در سیاهچال های آلیکانته یزودی در زیر آوار کشتارهای وحشتناک جنگ جهانی دوم مدفون شد.
اما انسانیت خشمگین، زندگی و مرگ قهرمانانه هرناندز بعنوان یکی از بزرگترین شاعران مدرنیست جهان حتی یگانگی بی مانند لورکا را در نگاه همه نسل های بعدی اسپانیا کم رنگ کرد. او شاعر قهرمان اسپانیا شد.
هرناندز که در مرثیه ای در مرگ لورکا نوشته بود: … آه، فدریکو تو مرا می شناسی/ یکی از خیل روزانه میرندگان زمین. شعرهایش همچون توپهایی غران در سراسر سیاره طنین افکند. اگر در میان شاعران نسل او اینجا و آنجا برخوردهایی بروز می کرد، میگل تنها کسی بود که فقط دوستی و عشق دیگران را نسبت به خود برمی انگیخت. هرناندز تنها شعر نمی نوشت بلکه در شعر خود می زیست. با مرگ او نهضت مدرنیست اسپانیا و جهان یکی از درخشان ترین چهره های خود را از دست داد. بسیاری از شاعران آن دوران در مرگ او مرثیه ها سرودند، پابلو نرودا در «سرود همگانی»: میگل اسپانیایی، پسرم! / ستاره سرزمین مخمل گون! / ترا از یاد نخواهم برد، / ترا هرگز از یاد نخواهم برد، پسرم!
او در کتاب خاطراتش همچنین می نویسد:
« سیمای او سیمای اسپانیا بود….چشمانش همچون دو اخگر سوزان در چهره سوخته و چرمگون گشته از باد و آفتاب، مالامال از نیرومندی و نرمدلی می درخشید و می گداخت. می دیدم گوهر تابناک شعر که با عظمت تازه ای، با روشنایی وحشیانه ای، با معجزه ای که خون پیری را به فرزند نوزادی تبدیل می کند، در آسمان سخن او طلوع می کند. در تمام سالهای شاعری ام، شاعری سرگردانم، می توانم بگویم که زندگی امتیاز آن را به من نداده که چشم به شاعری بیندازم که کاربرد و دانش برق آسای او را در لغت داشته باشد.»
خاطرات نرودا / هوشنگ پیرنظر
ع.ا. فرداد

درباره‌ی علی اصغر فرداد

علی اصغر فرداد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.